Branko
Branko dostal na narodeniny od svojho strýka peniaze. Ked išiel do obchodu, nahlas počítal: , ,Ak si kúpim čokolády po 1 eure a 30 centov za kus, zostane mi 60 centov. Ak by som si ale chcel kúpiť také isté množstvo čokolád po 1 eure a 40 centov, chýbalo by mi 20 centov. "
a) Koľko čokolád si chcel Braňo kúpiť ?
b) Koľko peňazí dostal Braňo od strýka ?
a) Koľko čokolád si chcel Braňo kúpiť ?
b) Koľko peňazí dostal Braňo od strýka ?
Správna odpoveď:
![](/img/67/cokolada_2.jpg)
Tipy na súvisiace online kalkulačky
Máte sústavu rovníc a hľadáte kalkulačku sústavy lineárnych rovníc?
Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:
Jednotky fyzikálnych veličín:
Úroveň náročnosti úlohy:
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1
Súvisiace a podobné príklady:
- Čokolády 3
Marek chcel kúpiť 4 čokolády, ale chýbalo mu 30 centov. Kúpil si teda tri čokolády a žuvačku za dvadsať centov a ešte mu 70 centov ostalo. Koľko stála čokoláda ? Koľko mal Marek eur ?
- Z5–I–1 MO 2017
Janko dostal vreckové a chce si zaň kúpiť niečo dobré. Keby si kúpil štyri koláče, zvýšilo by mu 0,50 e. Keby si chcel kúpiť 5 koláčov, chýbalo by mu 0,60 e. Keby si kúpil dva koláče a tri šišky, utratil by celé vreckové bezo zvyšku. Koľko stojí jedna šiš
- Z5–I–1 MO 2017
Janko dostal vreckové a chce si zaň kúpiť niečo dobré. Keby si kúpil štyri koláče, zvýšilo by mu 0,50 €. Keby si chcel kúpiť päť koláčov, chýbalo by mu 0,60 €. Keby si kúpil dva koláče a tri šišky, utratil by celé vreckové bezo zvyšku. Koľko stojí jedna š
- Nákup
Brat dostal na nákup 240Kč a mohol si za 1/8 kúpiť čo chcel. Mohol zaplatiť zo zvyšku nákup za 200 kč?
- Strýko
Peter cestuje do domu svojho strýka 30 km od neho. Bicykluje 2/3 cesty, kým sa pri cykle nevyvinie mechanický problém a musí naň tlačiť po zvyšok cesty. Ak ide na bicykli o 10 km za hodinu rýchlejšie, než je jeho rýchlosť chôdze a cestu dokončí za 3 hodin
- Čokolády
Ak za 2 čokolády zaplatíme 1,40 euro, koľko zaplatíme za 5 čokolád?
- Denáre dináre peniažky
Obchodník kúpil isté množstvo jabĺk a zaplatil 1 denár za každých 7 jabĺk. Nasledujúci deň predal všetky jablká po 1 denári za 5 kusov a zarobil tak 12 denárov. Koľko jabĺk pôvodne kúpil a koľko musel investovať do tohto obchodu?