A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy.
How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
Correct answer:
![](/img/14/juice.jpg)
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- A pack
A pack of 8 sports drinks costs $5. How much would it cost to buy 72 sports drinks?
- Each pack
Each pack of hot dogs costs 3.50, and each pack of hot dog buns costs 2.00. The lunchroom staff spends 48.00 when they buy an equal number of hot dogs and hot dog buns. How many packs of hot dogs and hot dog buns do they buy?
- Washing powder
A 10-kilogram pack of washing powder is M euros more expensive than a 5-kilogram pack of the same powder. A 5-kilogram package costs P euros. Five kilos of packaging is not worth it because it is more expensive than half the price of 10 kilos. How much is
- Unit price 2
Cookie dough can be purchased in tubs or rolls. A 32-ounce tub cost $4.56 and a 16.5-ounce roll costs $2.50. Which is the better buy per ounce? Write the answer as an A or B option.
- Mackerel 6531
Mackerel costs m euros. If you buy mackerel and 20 sardines, you will pay double. How much will you pay for: (a) mackerel and 40 sardines (b) three mackerel and 80 sardines
- Sarah 7
Sarah bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.56 and a 20-pack of juice bottles. The total cost before tax was $33.96. Write and solve an equation which can be used to determine, how much each bottle of juice cost.
- Backpack
A large backpack costs CZK 1352. Little is 35% cheaper. How much do we pay for five large and two small backpacks?