A pack
A pack of 8 sports drinks costs $5. How much would it cost to buy 72 sports drinks?
Correct answer:
![](/img/44/juice.jpg)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.
Check out our ratio calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- You buy
You buy two soft drinks and 24 toffees at the tuck shop. One soft drink costs six times as much as one toffee, so your total purchase cost is R54. Determine the cost of one toffee.
- Zucchini
One zucchini costs 5 CZK. How much would it cost four?
- A counter
A counter ticket costs $18.79. If you're going to buy seven tickets plus a parking pass that costs $10, what would the total cost be?
- A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy. How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
- Kilo candy
One kilogram of chocolate candy costs 10 euros. Kate bought 250 grams and had the eight-pack of candy. How much does one bonbon cost?
- Front porch
Jon's front porch is 8 feet wide and 12 feet long. Jon wants to stain the wood on the porch next weekend. The stain costs $1.00 per square foot. How much will it cost to buy enough stain for the whole porch?
- In EUROPE
In EUROPE, you can buy a train ticket for €24 a day and have unlimited travel with it 1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost? 2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs?