Each pack
Each pack of hot dogs costs 3.50, and each pack of hot dog buns costs 2.00. The lunchroom staff spends 48.00 when they buy an equal number of hot dogs and hot dog buns. How many packs of hot dogs and hot dog buns do they buy?
Correct answer:
![](/img/43/bread2.webp)
Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Trent
Trent operates a hot dog stand. On Wednesday, he used two bags of hot dog buns. On Thursday, he used 1/5 as many hot dog buns as Wednesday. How many bags of hot dog buns Trent used on Thursday?
- Amy needs
Amy needs to serve 100 people with hashed browns. The hashed browns are sold in packs of 8 boxes, and each box in the pack serves 4 people. How many packs should she buy, minimum? How many people will she be able to serve with this purchase?
- A 500-gram
A 500-gram pack of delicious hotdogs costs P119.95. How many packs can be bought with P1000?
- Chocolate 10401
Hot chocolate costs 80 cents. How much money do you need to buy chocolate every day of the week?
- The bun
The bun costs CZK 2, and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls, and paid CZK 65. how many rolls did she buy, and how many rolls?
- A twelve-pack
A twelve-pack of juice costs $4.20. An eighteen-pack of juice costs $5.40. The eighteen-pack of juice is a better buy. How much cheaper PER JUICE is the eighteen-pack?
- Altogether 42021
To decorate for the party, they needed 3 red ribbons, each 1/4 meter long, 5 white ribbons, each 5/8 meter long, and 4 blue ribbons, each 2/5 meter long. How many meters of ribbon did they buy altogether? (express as a decimal number) How much did they pa