Sarah 7

Sarah bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.56 and a 20-pack of juice bottles. The total cost before tax was $33.96. Write and solve an equation which can be used to determine, how much each bottle of juice cost.

Correct answer:

x =  1.62 USD

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Units of physical quantities:

Grade of the word problem:

Related math problems and questions: