Unit price 2

Cookie dough can be purchased in tubs or rolls. A 32-ounce tub cost $4.56 and a 16.5-ounce roll costs $2.50. Which is the better buy per ounce? Write the answer as an A or B option.

Correct answer:

x = A

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







Tips for related online calculators
Tip: Our Density units converter will help you convert density units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Units of physical quantities:

Grade of the word problem:

Related math problems and questions: