Math practice for 13 year olds - page 25 of 362
Number of problems found: 7229
- Ekene and Amina
The probability that Ekene will be alive in 5 years' time is 3/4, and the probability that his wife Amina will be alive in 5 years' time is 2/5. Find the probability that in 5 years' time: a) both of them will be alive b) only Ekene will be alive
- Your brownie
Your brownie recipe calls for 5 cups of butter to make 80 brownies. You want to make 100 brownies for your family. How much butter should you use?
- An electorate
In an electorate, 3/4 th of the voters are Tamils. Of the remaining 2/3 rd are Muslims, and the others are Sinhalese. If the number of Sinhalese in that electorate is 587, find the number of voters in that electorate.
- Fittings
If 7 3/4 dozen 1/2 inch connector fittings cost $31, what is the cost per dozen?
- A man 14
A man gave 1/3 of his wealth to his wife, 2/3 of the remaining to his daughter, and divided the remaining between his two sons equally. If the daughter received Rs 3000000 more than one of the sons, find the value of the father's property.
- Elton
Elton is n years old now. How old was he 8 years ago? How old will he be 16 years from now? If his age in 16 years time will be four times his age 8 years ago, how old is he now?
- Feed rate
The feed rate of a drill is the distance it advances with each revolution. If a drill makes 320 rpm and drills a hole 2.625 inches deep in 1.8 minutes, what is the feed rate?
- The temperature 47
The temperature in a garden at midnight was −3 degrees Celsius. By 6 AM, the temperature was −8 degrees Celsius. What is the difference in the temperature?
- The minute
The minute hand of a clock is 6 cm long. Find the area it sweeps between 2:05 PM and 2:40 PM.
- A man 13
A man traveled 7/10 th of his journey by train, half of the remaining by bus, and the remaining 30km by car. Calculate the length of the whole journey.
- Felipe
Felipe is planning a party. He has $50.00 to spend on sandwiches that cost $2.50 per person, $25.00 to spend on drinks that cost $1.50 per person, and $25.00 to spend on gift bags that cost $3.00 per person. Which expression could be used to show the amou
- A pole
1/8 of a pole is in mud, 1/3 of it in water, and the rest above water. If the length of the pole is 72 meters, find the length of the pole above the water.
- A lamp
A lamp shade like that of a frustum has a height of 12 cm and an upper and lower diameter of 10 cm and 20 cm. What area of materials is required to cover the curved surface of the frustum?
- There 33
There is a number that is three-fifths the total of the other number. When four is added to one of the numbers, their sum will be equal to the other number. There are two pairs of numbers that satisfy these descriptions. What are they?
- Apples 29
In a fruit market, apples are currently £4 per kilogram. If you buy ten kilograms of apples, you will receive three-tenths of the total price. How much will you pay for ten kilograms of apples at the market?
- Eva 46
Eva works as a sales clerk. She is paid a salary of 3000 a week plus a 2% commission on sales over 4000. Find her gross pay for a week in which her sales are 9500.
- The radius 2
The radius of a circle is increased by 5%. What is the percentage increase in their circumference area?
- Y-intercept 2
What is the y-intercept of 4x + 8y =16? Write coordinates of x0, y0 of that y-intercept.
- Slope of the line
What is the slope of the line passing through two points (-3,5) and (2, -1)
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.