Fittings
If 7 3/4 dozen 1/2 inch connector fittings cost $31, what is the cost per dozen?
Correct answer:
![](/img/41/connectors.webp)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Bulk purchase rabat
You can purchase a gross (12 dozen) of 1-inch tape at 93 cents per roll. Individual rolls of the same tape are $1.02 each. Describe the amount (in percent) that you will save if you take advantage of buying tape in bulk.
- Icing cookies
Miriam is making 3 1/2 dozen cookies. If 2/7 of the cookies have icing, how many dozen cookies have icing?
- Birthday party
The mother bought 6 3/4 kg of hotdogs and 5 1/3 dozen bread rolls for her youngest son's birthday party. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
- A welder
A welder has two pieces of half-inch pipe, one of length 2 3/8 ft and another of length 3 7/8 ft. What is the total length of the two welded together? How much must be cut off if she needs a total length of 4 3/4 ft?
- Pizza diameter
If an 18-inch pizza costs $16.99 and is cut into 12 slices, what is the cost per square inch?
- Your chocolate
Your chocolate chip cookie recipe makes three dozen cookies, but you need four dozen cookies. If the recipe requires 1 7/8 cups of vegetable oil, 2 1/2 teaspoons of almond extract, and 3 1/2 cups of oatmeal, how many ingredients are necessary for four doz
- Average cost
A man bought 1 dozen banana at Rs 60 and 8 apples at Rs 120 . What is the average cost of each?