Milk with water
How many liters of water are to be mixed in 12 liters of milk costing Rs 40 per liter so that it can be sold at Rs 32 per liter?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantitiesthemes, topicsGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- A liter of a milk
A one liter of a milk cost is Rs 42.50. What will be the cost of 2.5 liters?
- The cost 6
The cost of 1 liter of milk is rs 0.68. Find the cost of 7 liters of milk.
- Concentrate 18043
Fruit juice concentrate is sold in two-liter bottles. It is diluted with water in a ratio of 1:9. a) determine how to prepare 5 liters of fruit drink from concentrate and water. b) How many liters of fruit drink can be prepared from a full bottle of fruit
- Dilution
How many liters of water will have to be added to 1125 liters of the 45% solution of acid so that the resulting mixture will contain more than 25% but less than 30% acid content?
- The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol?
- The rice 2
60 kg of a certain variety of rice at Rs 32 per kg is mixed with 48 kg of another variety of rice, and the mixture is sold at the average price of Rs 28 per kg. If there is no profit or loss due to the new sale price, then find the price of the second var
- Water temperatures
To 25 liters of water at 50 °C, we add 15 liters of water at a different temperature. How many °C should the water be colder than 50 °C so that 40 liters of the water obtained has a temperature of 42.5 °C?