Pan Zlámal
Pan Zlámal chce na zimu nakoupit jablka Spartan. Má dvě možnosti nákupu:
1) Nakoupí jablka v tržnici, kde 1 kg stojí 15 Kč.
2) Zajede autem do zemědělského družstva, kde jablka prodávají po 9 Kč za kilogram. Musí však navíc zaplatit, jak předem odhadl 150 Kč za benzín.
Kolik kilogramů jablek by musel pan Zlámal nakoupit, aby pro něj bylo finančně výhodnější zajet do zemědělského družstva?
1) Nakoupí jablka v tržnici, kde 1 kg stojí 15 Kč.
2) Zajede autem do zemědělského družstva, kde jablka prodávají po 9 Kč za kilogram. Musí však navíc zaplatit, jak předem odhadl 150 Kč za benzín.
Kolik kilogramů jablek by musel pan Zlámal nakoupit, aby pro něj bylo finančně výhodnější zajet do zemědělského družstva?
Správná odpověď:
![](/img/83/jabka.jpg)
Tipy na související online kalkulačky
Máte lineární rovnici nebo soustavu rovnic a hledáte její řešení? Nebo máte kvadratickou rovnici?
K vyřešení této úlohy jsou potřebné tyto znalosti z matematiky:
Jednotky fyzikálních veličin:
Úroveň náročnosti úkolu:
Související a podobné příklady:
- V půjčovně aut
Pan Rezek si chce na jeden den pronajmout osobní automobil Opel Corsa. Může si vybrat ze dvou tarifů za pronájem: Tarif 1: Denní paušál ve výši 1 400Kč. Tarif 2: Denní pronájem 360Kč a navíc za každý ujetý kilometr 4,50 Kč. Pro jaký počet ujetých kilometr
- Natřít kůlnu
Pan Novák se chystá natřít kůlnu, která je vysoká 2,2m, široká 3m, a dlouhá 4,5m. Na jedné straně je okno o rozměrech 1*1,2m, . Na jedno natření se spotřebuje 1kg barvy na m². Jednokilogramové plechovky stojí 80kč, cenově výhodnější dvoukilogramové stojí
- Do školni
Do školni jídelny koupili 36kg po 12kč/kg. Kolik kg jablek o 1/4 lacinějšich na kilogramu mohli koupit za tytéž penize?
- Školní 8
Školní jídelna zakoupila na podzim 50kg jablek po 12kč. Kolik kg jablek mohli koupit před Vánoci za stejnou částku, jestliže jablka stála už 20kč. ?
- Ovocný 2
Ovocný salát je připraven z pomerančů a banánů. Jeden kilogram pomerančů stojí po 30 Kč a jeden kilogram banánů 18 Kč. Kolik kilogramů banánů je třeba přidat k půl kilogramu pomerančů, aby vznikl ovocný salát v ceně 21 Kč za 1kg?
- Pralinky
V luxusní pralinkárně přípravili 3,2 kg směsi dvou druhů bonbonů v ceně 273 Kč za 1 kg. Marcipánové bonbóny stojí 345 Kč/kg a nugátové 255 Kč/kg. Kolik kilogramů každého druhu bonbónů bylo použito?
- Kolik 15
Kolik stojí 1kg jablek, když za 1,5kg zaplatila maminka 30 kč?