Physical quantity - math word problems - page 20 of 333
Number of problems found: 6648
- A cash
A cash donation of p 12.241 is to be divided among 4 recipients. How much shall be the share each?
- A crate
A crate of pomelos weighs 20 4/7 kilograms. After selling 19 2/7 kilograms, how many kilograms of pomelos were left?
- Account balance
Matt's checking account balance was $345. Matt withdrew $160 three times. What is the current balance?
- A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Two containers
Two containers contain 0.372 L and 1.23 L of juice. What is the difference, in liters, in the volume of juice?
- The beef
The beef is sold for $14.32 a kilograms. What is the cost of 0.36 kg of a beef?
- Quarts of strawberries
Geraldine picked 4 1/2 quarts of strawberries, while Lonnie picked 3/4 as many. Thus, Lonnie picked 4 1/2 quarts of strawberries, while Geraldine picked 4 1/2 quarts of strawberries.
- A jug
A jug holds 1 2/3 of a liter of water. How much does a 5 1/2 jug hold?
- Minus round
The outdoor temperature yesterday reached a low of −4.5°F. Between what two integers was the temperature?
- One and three
If the cost of one pizza is rupees 420.50, what is the cost of three such pizzas?
- New temperature
The temperature at 4 AM was 22°C, but it went up 9°C at noon. Find the new temperature.
- A Strip
A Strip of the length 8 1/3m is cut into 5 pieces of equal length. Find the length of each piece.
- Write 7
Write an expression representing the distance between −7 and 3 on a number line.
- Five dollars
$5 for 4 pounds of apples, and how much is it for just 1 pound of apple?
- You spend
You spend 2 1/2 hours online. You spend 1/5 of that time writing a blog. How long do you spend writing that blog?
- The cost 12
The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. To the nearest penny, what is the cost per ounce for the cashews?
- The cost 10
The cost of 7 2/3 meters of cloth is 12 3/4 USD. Find the cost per meter.
- A 28-inch
A 28-inch ribbon is cut into 8 pieces that are all the same length. What is the length of each piece?
- Angles 22
Angles A and B are complementary. Angle A is 29°. Find the measure of angle B.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.