A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Correct answer:
![](/img/93/mass.webp)
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Unit price
A 4-ounce bottle of soap costs $1.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Difference 23481
The distance as the crow flies between Dolní and Horní Ves is 3 km, and the steady climb is 5%. What is the height difference between Horní and Dolní Ves rounded to the nearest meter?
- Containing 59983
The gardener has to prepare a grass mix containing clover grass and a meadow mixture at a price of CZK 24 per kilogram. A kilogram of mono-grass mixture costs CZK 22, and a kilogram of meadow mixture costs CZK 30. It will determine how many kilograms of m
- Diameter 4078
What is the diameter of the wheel when it turns 455 times per 1 km? They rounded to the nearest cm.