The cost 10
The cost of 7 2/3 meters of cloth is 12 3/4 USD. Find the cost per meter.
Correct answer:
![](/img/98/textiles.webp)
Tips for related online calculators
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- The cost 8
The cost of 7/2 meters of cloth is $231/4. What is the cost of one meter of cloth?
- A meter
A meter of cloth costs Rs 16 1/2. Find the cost of 8 3/4 m of fabric.
- Mary made
Mary made 6 large curtains, each 3.5 m long, and 2 small ones, each 1.5 m long. The total cost of the cloth is $312. Find the cost of 1 m of cloth.
- Zarka
Zarka purchased 3 1/2 meters of cloth for 100 3/8 euros. How much does 1 meter of cloth cost?
- Clothes 4
If the cost of 16.5 meters of cloth is ₹2,062.50, then find the cost of 24.75 meters of clothes.
- Fittings
If 7 3/4 dozen 1/2 inch connector fittings cost $31, what is the cost per dozen?
- Gold fabric
Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meters of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?