The cost 12
The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. To the nearest penny, what is the cost per ounce for the cashews?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you want to round the number?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Unit price
A 4-ounce bottle of soap costs $1.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Ketchup vs mustard
A 20-ounce bottle of ketchup costs $2.80. A 14-ounce bottle of mustard costs 2.38. Which item costs less per pound? How much less?
- A bag 6
A bag contains 3 red marbles, 8 blue marbles, and 5 green marbles. If two marbles are drawn out of the bag, what is the probability, to the nearest 1000th, that both marbles drawn will be blue?
- Guadalupe
Guadalupe bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.93 and a 15-pack of juice bottles for a total cost before tax of $32.83. Write and solve an equation that can be used to determine x, the cost of each bottle of juice.
- Unit price 2
Cookie dough can be purchased in tubs or rolls. A 32-ounce tub cost $4.56 and a 16.5-ounce roll costs $2.50. Which is the better buy per ounce? Write the answer as an A or B option.
- Glass cleaner
A 2-pint bottle of glass cleaner costs $13.44. What is the price per fluid ounce?