Glass cleaner
A 2-pint bottle of glass cleaner costs $13.44. What is the price per fluid ounce?
Correct answer:
![](/img/5/glasscleaner.webp)
Tips for related online calculators
Do you know the volume and unit volume, and want to convert volume units?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
We encourage you to watch this tutorial video on this math problem: video1
Related math problems and questions:
- Unit price
A 4-ounce bottle of soap costs $1.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Ketchup vs mustard
A 20-ounce bottle of ketchup costs $2.80. A 14-ounce bottle of mustard costs 2.38. Which item costs less per pound? How much less?
- Millilitres
A 30-milliliter bottle of special fluid costs $50. How much does one milliliter of this fluid cost?
- A small 2
A small bottle contains 1 9/12 L of fluid. A big bottle contains 2 7/15 L of fluid. What is the capacity of both bottles?
- Unit price 2
Cookie dough can be purchased in tubs or rolls. A 32-ounce tub cost $4.56 and a 16.5-ounce roll costs $2.50. Which is the better buy per ounce? Write the answer as an A or B option.
- Hand soap
A bottle of hand soap costs $2.50. The same bottle of hand soap went on sale for $2.00. What is the percent decrease in the price of hand soap?
- Kate shares
Kate shares a 64-ounce bottle of apple cider with five friends. Each person's serving will be the same number of ounces. Between what two whole ounces will each person's serving to be? Explain using division.