Hand soap
A bottle of hand soap costs $2.50. The same bottle of hand soap went on sale for $2.00.
What is the percent decrease in the price of hand soap?
What is the percent decrease in the price of hand soap?
Correct answer:
![](/img/54/soap.jpg)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Our percentage calculator will help you quickly calculate various typical tasks with percentages.
Our percentage calculator will help you quickly calculate various typical tasks with percentages.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Unit price
A 4-ounce bottle of soap costs $1.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Sale off
The TV went down 10% and then again 10% off the original price. Now it costs 300 €. What was its original price?
- A dress
A dress regularly sells for $75. The sale price is $58. Find the percent decrease in the sale price from the regular price.
- Second hand store
The price of goods in the store for used goods is determined by agreement, while the sale price is deducted 15% commission - for the store owner. Mathias's parents decided to sell the TV to make their net profit at least 50 euros. What was the minimum sel
- A microwave
In a sale, a microwave costs Php. 2,999.99 . Its price has been reduced by Php 500.00. What was the price before the sale?
- Sale off 2
A pair of blue jeans went on sale. After a 30% reduction, the pants cost $35. How much did the jeans cost before the price reduction?
- Glass cleaner
A 2-pint bottle of glass cleaner costs $13.44. What is the price per fluid ounce?