Millilitres
A 30-milliliter bottle of special fluid costs $50. How much does one milliliter of this fluid cost?
Correct answer:
![](/img/21/fuel.jpg)
Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Cheaper 60033
Iced tea in a bottle costs 1.20 euros. A bottle is seven times cheaper than tea. How many euros does a bottle cost, and how much tea?
- Glass cleaner
A 2-pint bottle of glass cleaner costs $13.44. What is the price per fluid ounce?
- Wine
A bottle of wine costs 21 euros, and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much does a bottle cost?
- Kerosene in the bottle
The volume of kerosene in the bottle is 10 cm³. Find the weight of the fluid. (its density is ρ = 830 kg/m³)
- Flower shop
In a flower shop, a bunch containing 3 tulips, 2 roses, and 1 daffodil cost $10.79. A different bunch containing 1 tulip, 2 roses, and 3 daffodils costs $10.13. A tulip costs 35 cents more than a rose. How much does 1 tulip and 1 rose, and 1 daffodil cost
- Cross-section 4343
Premium quality olive oil is sold in a glass bottle with a square cross-section packed in a special cylinder tube. The square's perimeter that forms the bottle's cross-section is 28 cm. What is the radius of this tube?
- Flour
2 kg of flour costs 100 CZK. How much does it cost for half a kilogram?