Determines 59973
1 kg of white tea costs CZK 1,800. 1 kg of green tea costs CZK 1,200. It determines how many grams of white and green tea will be contained in a package of Buddha's mixture if it weighs 50g and costs CZK 65.
Correct answer:
![](/img/73/tea_1.jpg)
Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Themes, topics:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Containing 59983
The gardener has to prepare a grass mix containing clover grass and a meadow mixture at a price of CZK 24 per kilogram. A kilogram of mono-grass mixture costs CZK 22, and a kilogram of meadow mixture costs CZK 30. It will determine how many kilograms of m
- Tea blend
Tea blends are made from two kinds of tea. In standard tea, the mixture is two teas in a ratio of 1:3, and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture, weighing two teas in the 1:1 and 50 grams ratio costs 60 CZK. How much cost 10 grams of a more expens
- Kilograms 31301
From two types of tea for 160 CZK per 1 kg and 220 CZK per kilogram, 20 kilograms of the mixture for 205 CZK per kilogram will be prepared. How many kilograms of each type of tea need to be mixed?
- Two teas
The tea shop made a mixture weighing 10 kg from two types of tea. The price of the tea was 160 CZK/kg, and the second tea was 170 CZK/kg. The cost of the mixture is 166 CZK/kg. How many kilograms of each type of tea had to be mixed?
- Tea mixture
Of the two sorts of tea for 180 CZK/kg and 240 CZK/kg, we make a mixture of 12 kg that we should prepare for 200 CZK / kg. How many kilos of each sort of tea will we need to be mixed?
- Kilograms 71754
In the fruit warehouse, they have white grapes for CZK 70 per kilogram and blue grapes for CZK 90 per kilogram. For the retail chain, 600 kg of a mixture of both types must be prepared so that one kilogram of the mixture costs CZK 85. How many kilograms o
- Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag costs CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?