Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag costs CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?
Correct answer:
Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- The bun
The bun costs CZK 2, and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls, and paid CZK 65. how many rolls did she buy, and how many rolls? - Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple - Katy bought
Katy bought 4/5 kg of oranges, 2 1/2 kg of bananas, and 1 1/2 kg of apples every day. How many kilograms of fruit did she buy each day? - Mineralka 3168
Petr bought 0.35 kg of ham, six rolls, and mineral water for a snack. How much did he pay for the purchase? (Mineralka costs 14.60 CZK, a roll 3.40 CZK, and a kilogram of ham 129 CZK). They rounded up the purchase to whole crowns.
- Information: 67064
The package of beef bought in the store had this information: 0.520 kg and a price of 64 CZK. How many crowns does 1 kg of this type of meat cost? - Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost? - Individual 21713
They bought 22 sets of crayons for the school group. Larger sets cost CZK 65, and smaller ones cost only CZK 50. They paid CZK 1,280 for all sets. How many individual types of crayon sets did they buy?