Oranges 5927
When you buy 3 kg of apples and 2 kg of oranges, we will pay € 12. When you buy 2 kg of apples and 4 kg of oranges, we pay € 16. How much does 1 kg of apples cost?
Correct answer:
![](/img/27/pomaranc_1.jpg)
Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Fruits
For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy six bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
- Transport 39383
The online store offers free shipping when you buy five or more products. The price of transport is 100 crowns. When you buy five products without shipping, we pay the same amount as when you buy three products with shipping included. How much does 1 piec
- Apples 29
In a fruit market, apples are currently £4 per kilogram. If you buy ten kilograms of apples, you will receive three-tenths of the total price. How much will you pay for ten kilograms of apples at the market?
- Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears, and five bananas, which in total cost £3.73. (i) I bought twenty-one apples, no oranges, eight pears, and fifteen bananas, which in total cost £7.57. (i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pear
- The cost 2
The cost of 5 apples is $3.45, and 5 oranges are $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
- Apples
A 2 kg of apples cost a certain sum of money. This sum equals the number of kilograms for which we pay 72 CZK. How much is 1 kg of apples?
- Katy bought
Katy bought 4/5 kg of oranges, 2 1/2 kg of bananas, and 1 1/2 kg of apples every day. How many kilograms of fruit did she buy each day?