The cost 2
The cost of 5 apples is $3.45, and 5 oranges are $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
Correct answer:
![](/img/93/apples.jpg)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Do you want to perform natural numbers division - find the quotient and remainder?
Do you want to perform natural numbers division - find the quotient and remainder?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears, and five bananas, which in total cost £3.73. (i) I bought twenty-one apples, no oranges, eight pears, and fifteen bananas, which in total cost £7.57. (i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pear
- Apples and bananas
If you pay $11 for one apple and nine bananas and $7 for three apples and one banana, how much do an apple and banana cost?
- Oranges 5927
When you buy 3 kg of apples and 2 kg of oranges, we will pay € 12. When you buy 2 kg of apples and 4 kg of oranges, we pay € 16. How much does 1 kg of apples cost?
- Fruits
Amy bought a basket of fruits 1/5 of them were apples,1/4 were oranges, and the rest were 33 bananas. How many fruits did she buy in all?
- Salome
Salome bought 4 3/5 kilograms of oranges, 1 kilogram for 2 1/2 GEL (currency Georgian Lari), and 5 1/4 kilograms of apples, 1 kilogram for 1 4/5 GEL. In which fruit did Salome pay more, and by how much?
- Apples 45291
How much did Jakub pay for 3.5 kg of apples if 1 kg of apples cost 18 CZK?
- Apple 30
Apple costs 0.98 per pound. How much will it cost to purchase 5.5 pounds of apples?