Physical quantity - math word problems - page 16 of 333
Number of problems found: 6648
- Write a blog
You spend 2 1/2 hours online. You spend 1/5 of that time writing a blog. How long do you spend writing that blog?
- A ribbon 3
A ribbon, which is 6 2/3m long, is cut into two pieces. The length of one piece is 1 2/3 m. Find the length of the other piece.
- Rita runs
Rita runs 4.18 km every day. What will be the total distance covered by Rita in 23 days?
- Raisins
You have 3 cups of raisins. A recipe calls for 2/3 cup of raisins per serving. How many full servings can you make?
- Bookshelf 3
How many 1/35-inch thick books can fit on a 1 4/12-inch long bookshelf?
- Sona takes
Sona takes 4/5 of a mile every day. What part of her walk has she completed after walking 3/5 miles?
- A pilot
A pilot flew 3 450 miles one way to a point of destination. How many miles did it take him to fly to and from the destination?
- There 34
There were 90 children at the birthday party. If 3/5 of them were boys, how many were girls?
- Tim collected
Tim collected 1/2 of a bin of glass bottles to recycle. Dale collected 7 times as many bins as Tim. How many bins of bottles did Dale collect?
- A wheat 2
A wheat bag contains 50kg of wheat. After consuming 2/7 of it, how much wheat is left in a bag?
- Parul
Parul and Tarun ran a race of 200m. Parul completed the race in 2/3 min and Taun in 3/5 mins. Who took more time?
- Sushant
Sushant reads 1/3 of a book in one hour. How many parts of the book will be read in 2 and 1/5 hours?
- Edith
Edith wants to cut pieces of ribbon 1/3 meter long from a piece of 5/6 meter. How many pieces can be cut?
- Fittings
If 7 3/4 dozen 1/2 inch connector fittings cost $31, what is the cost per dozen?
- A pole
1/8 of a pole is in mud, 1/3 of it in water, and the rest above water. If the length of the pole is 72 meters, find the length of the pole above the water.
- Lola Flora
Lola Flora bought 4¾kg of chicken. She cooked 2¼kg and refrigerated the rest. How many kg of chicken were left?
- The present
The present temperature is 32°. After some time, it will be increased by + 5° What will be the temperature then?
- Babysitting
Susanna earns $3.75 per hour of babysitting. Last month, she babysat for 11 hours. How much did she earn?
- The yarn
A ball of yarn contains 60 feet of yarn. Tina needs 1.2 feet of yarn to make a bow for a package. How many packages can Tina make a bow for with her yarn?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.