Physical quantity - math word problems - page 15 of 333
Number of problems found: 6649
- Angel 4
Angel bought 11 spools of wire. Each spool has 2.8 meters of wire. How many meters of wire did Angel buy in all?
- Shyambazar
Shyambazar is 3 km north of college street, and Park Street is 7 km south of college street. What is the distance of Shyambazar from Park Street, and in which direction?
- A quilt
A quilt pattern calls for 2 1/2-inch pieces of fabric. How many pieces can be cut from 25 inches of fabric?
- Andrea
Andrea biked 3 1/2 miles on Monday. On Tuesday, she biked 5 1/4 miles. How many times as far did Andrea bike on Tuesday?
- A microwave
In a sale, a microwave costs Php. 2,999.99 . Its price has been reduced by Php 500.00. What was the price before the sale?
- A 500-gram
A 500-gram pack of delicious hotdogs costs P119.95. How many packs can be bought with P1000?
- Jacobi
Jacobi bought 7 1/2 pounds of meatballs. He decided to cook 1 1/4 pounds and freeze the rest. How many pounds did he freeze?
- An average 2
An average student spends 4 1/2 minutes reading one page of a book. How much time will he need to read 5 1/2 pages?
- Jims weekly
Jim's weekly wage was $12,600. If he spent 5/6 of his wage on living expenses, how much of his wage remains?
- It rained
It rained 2 7/15 inches in June and 3 2/15 inches in July. How many more inches did it rain in July than in June?
- Her garden
Lira harvested 135 different flowers in her garden. Two-ninths of them are roses, and the rest are tulips. How many tulips are?
- A city
A city received 11/4 cm of rainfall on Sunday and 11/2 cm on Monday. Find the total rain in the city on these two days.
- Runner 7
Rob ran 6 2/3 miles on Saturday and 4 11/16 miles on Sunday. Find the total miles he ran over the two days.
- A butter 2
Find the present price of butter if it is now 5/7 higher than its former price of P 14.00 per gram.
- Cooking time
It should cook for 5 1/10 hours. Dinner time is 4:45 PM. What time should you start cooking the ham?
- Economic order quantity
Annual demand for a component is 20 000 units per year. Storage cost per unit per year is £8, and each order costs £200. What is the company’s economic order quantity?
- The petrol tank
Tinny's car's petrol tank was full. He drove around the city and used 1/4 of the petrol. What fraction of the petrol was left?
- Row of students
In a row of 40 girls A is 5th from the right and B is 10th from the left end. How many girls are there between A and B? Many got it wrong!
- Attending school
Huang lives 1/4 of a mile from school, while Lily lives 2/3 of a mile from school. How much further does Lily live from school than Huang?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.