A 500-gram
A 500-gram pack of delicious hotdogs costs P119.95. How many packs can be bought with P1000?
Correct answer:
Tips for related online calculators
Do you want to round the number?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Amy needs
Amy needs to serve 100 people with hashed browns. The hashed browns are sold in packs of 8 boxes, and each box in the pack serves 4 people. How many packs should she buy, minimum? How many people will she be able to serve with this purchase? - Each pack
Each pack of hot dogs costs 3.50, and each pack of hot dog buns costs 2.00. The lunchroom staff spends 48.00 when they buy an equal number of hot dogs and hot dog buns. How many packs of hot dogs and hot dog buns do they buy? - Guadalupe
Guadalupe bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.93 and a 15-pack of juice bottles for a total cost before tax of $32.83. Write and solve an equation that can be used to determine x, the cost of each bottle of juice. - Sarah 7
Sarah bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.56 and a 20-pack of juice bottles. The total cost before tax was $33.96. Write and solve an equation which can be used to determine, how much each bottle of juice cost.
- Kilo candy
One kilogram of chocolate candy costs 10 euros. Kate bought 250 grams and had the eight-pack of candy. How much does one bonbon cost? - A pack 2
A pack of all-purpose flour weighs 4 1/4 kilograms. Grace uses 1 1/2 packs of flour for baking a cake and 1 2/3 bags of flour for bread. How many kilograms did she use? - Whipped 82128
700 ml of whipped cream costs €4.99. We bought 6 of them for €29.94. How much does 1 liter of whipped cream cost?