Money - practice problems - page 7 of 103
Number of problems found: 2052
- Twizzlers
A five pack of Twizzlers costs $3.75. What is the unit rate?
- Monthly expenses
John's monthly expenses are analyzed as follows: 1/8 for stationery, 1/3 for fuel, 1/6 for parking, and the rest for food. His total expenses are 4500. Calculate the rand value of the food expenses.
- Electronics price loss
Archie buys a TV set for 15000. After some time, he plans to sell it again and reduce the price by 800. What is the percent of loss?
- Grapes 2
Grapes cost 2.17 USD/lb. A customer purchases 1 3/4 lb of grapes. How much did the customer pay for the grapes round to the nearest cent?
- Lakeside mall
Katy went to lakeside mall. She had $75 to spend she purchased 3 items which cost $12.75, $32.57, and $21.84. How much more does she have to spend?
- Fraction money
5/8 of a sum of money is £1.10. What is the whole amount?
- Money balance
At the beginning of the month, Hector had $52.43 saved up. He then earned $16.94 doing chores and spent $20.35 at the mall. How much money does he have now?
- Soup mixes
You sell soup mixes for a fundraiser. For each soup mix you sell, the company that makes the soup receives x dollars, and you receive the remaining amount. You sell 16 soup mixes for a total of (16x+96) dollars. How much money do you receive for each soup
- Sales tax 2
The item cost $430 before tax. The sales tax is $17.20. Find the sales tax rate and percentage.
- Ice cream company
An ice cream company is going to open new stores in Los Angeles, New York, and Orlando. The monthly cost for a square foot of rental space in each city is as follows. town; cost/ft² Los Angeles ; $5.25 New York ; $7.25 Orlando ; $4.25 The store in Los Ang
- Bananas 4
Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for the bananas and pineapple?
- Chocolate and chips
A bar of chocolate costs ₹10.50, and a packet of chips costs ₹6.75. What will the cost be of 8 bars of chocolate and five packets of chips?
- Robotics team
The 4 robotics team members held a car wash to raise money. To attract customers, each person held a sign by the road for an equal portion of the car wash, which lasted 3 hours in all. How long did each person hold the sign?
- The mean 2
The mean cost of 4 items was $39.96. The first item cost $28.50, the second item cost $41.25, and the third item cost $50. Find the cost of the fourth item.
- Petra 6
Petra sold an item for 4000 and made a 40% profit. What was the cost price of the product?
- Kelly earning with overtime
Kelly earns $12 an hour. She works 40 hours a week with time and a half for overtime. Kelly worked 46 hours. How much did she earn?
- Violin and dance lesson
Each week, Nina takes a violin lesson and a dance lesson. The dance lesson costs ⅔ as much as the violin lesson, and the combined cost is $75. Which systems of equations could be used to find d, the cost of the dance lesson in dollars, and v, the cost of
- Martha 5
Martha wants to buy a notebook for 18.75 and a ballpen for 28.75. She had only 19.85. How much more does she need?
- Horseback riding
The total cost to go horseback riding is x dollars per hour plus a $2 fee for renting a helmet. Which expressions represent the cost, in dollars, for 4 people to go horseback riding for 3 hours each? Select all that apply. Responses: A = 4(3x+2) B = 3(4x+
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.