Lakeside mall
Katy went to lakeside mall. She had $75 to spend she purchased 3 items which cost $12.75, $32.57, and $21.84. How much more does she have to spend?
Correct answer:
![](/img/80/coins_1.webp)
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Rohans purchase
The cost of a pen is ₹ 15 ¾ and a pencil for ₹ 4 ¼. If Rohan purchased 3 pens and 12 pencils, which items cost him more and by how much?
- Items
Items A costs 675.35 while item B costs 1605.25. How much more was the cost of item B than item A? How much would you pay if you purchased items A and B?
- Customer
A customer purchased three (3) writing pads from a store. She receives a k9.70 change from a k10.00 note. How much does its writing pad cost?
- The mall
Pia spent 1 9/12 hours in her grandparents' house. This time was 8/12 of an hour more than the time she spent at the mall. How much time did she spend at the mall?
- Martha 5
Martha wants to buy a notebook for 18.75 and a ballpen for 28.75. She had only 19.85. How much more does she need?
- Michaella presents
Katy went to buy presents for her 3 friends. She paid 1/4 of her savings for the gift for Kristy. She bought a present for Michaella with half of the remaining money. She paid €8 for a gift for Marta. How much did all the gifts for Katy's friends cost tog
- Grandmother's 4133
Anička went to her grandmother's for spring break. She paid CZK 38 for the trip, which was two-ninths of their savings. She bought a gift for her grandmother for 35.50 CZK and a book for her cousin Míla for 16.70 CZK. How many crowns did she have left to