Bananas 4
Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for the bananas and pineapple?
Correct answer:
![](/img/46/bananas.webp)
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Two-hundred-crown 8210
Katka bought 3 kg of apples for 18 CZK and 2 kg of bananas for 30 CZK at the fruit and vegetable shop. How many crowns did she pay for the entire purchase? How many crowns did they give her back if she paid with a two-hundred-crown note?
- Chocolate 4323
My mother bought chocolate for CZK 20, a jacket for CZK 412, a tracksuit for CZK 2,348, and bananas for CZK 12. How much CZK did she have left if she had 3001?
- Fruits
For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy six bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
- Nelly’s
Nelly's mother also bought 3 1/3 pounds of strawberries for smoothies. She estimates she will need 1/9 of a pound of strawberries for each smoothie. How many smoothies can she make with the strawberries she bought?
- Roberta
Roberta bought 9/10 pound of raisins. She put 2/5 pounds in bags for her lunch. How many 2/5-pound bags can Roberta fill? Does she have any left over?
- Peter 14
Peter bought ¼ kg, and Paolo bought 1 ½ kg of bananas. How much did they pay if each kilo costs Php 24.00?