Money - math word problems - page 18 of 100
Number of problems found: 1982
- A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Rupees
Seventy coins of rs 10 and rs 50 are kept in a purse. Suppose the total value of the money in the purse is RS.1900. find the number of each type of coin.
- Rene earned
Rene earned P12,000.00 last month; if he spent 1/6 of the amount in room rent, 1/3 for food, 2/10 for clothing, and 1/5 for recreation, and saved the rest, How much is his saving?
- A gym
The A gym offers two packages for yearly memberships. The first plan costs $50 to be a member. Then, when you visit the gum, it is $5 to get in. The second plan costs $200, but it only costs $2 to get in each time you visit. How many visits would it take
- Account's balance
Kayden's monthly bank statement showed the following deposits and withdrawals: -$99.19, $65.61, -$83.61, $74.11, $17.02 If Kayden's balance in the account was $78.68 at the beginning of the month, what was the account balance at the end of the month?
- A man 9
A man earns $2400 in his monthly salary. He spends 3/5 of his salary on food and rent. This month he decided to buy his family presents. What fraction of his money does he spend on presents?
- The profit 3
An investment's profit (or loss) is normally distributed with a mean of $11,200 and a standard deviation of $8,250. What is the probability of a loss rather than a profit?
- Chelsea
Chelsea Donahue has a 20-year home mortgage of $74000 at 7.50% interest and will pay a $534 annual insurance premium. Her annual property tax will be $1534. Find her monthly PITI payment.
- Economic order quantity
Annual demand for a component is 20 000 units per year. Storage cost per unit per year is £8, and each order costs £200. What is the company’s economic order quantity?
- You bought
You bought a table with chairs, and you were charged $145.86. The sales tax was 4%, and the set was 15% off. What was the original price?
- A housewife
A housewife spent 3/7 of her money in the market and 1/2 of the remainder in the shop. What fraction of her money is left?
- On Monday
On Monday, Jason used 2/7 of his money to buy a book. On Tuesday, he used 1/2 of his money to buy a toy. If he has 6 dollars left, how much money he has in the beginning? What fraction of money is left?
- Fix + per day fee
Mr. White rents a small truck for one week and a few additional days, d. He does not have to pay a per-mile fee. Evaluate the expression 460+140d to find how much he will pay for a 9-day rental.
- Anthony's
Anthony's book cost $9.50. The tax rate is 7%; find the total cost of the book.
- Trinity 2
Trinity has saved $500 for a new car. She recently got a job as a dog walker and added $70. What percent of her original savings got added?
- Unit price
A 4-ounce bottle of soap costs $1.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Electronic price decrease
Each year a store decreased the price of a specific TV model by $35. If the price in 2001 was $1,950, what was the price in 2009?
- The revenue
The revenue of Dr. Alban Bookstore increased from 1 500 000 pesos (in 2018) to 2 275 000 pesos (in 2019). What was the percent increase in the yearly revenue from 2018 to 2019?
- Rita bought
Rita bought a school shirt for $16.99, a pair of white gym shorts for $12.95, and a white T-shirt for $9.90. She turned in a voucher for $8.75. If she pays her bill with two 20 - dollar notes, what change did she receive?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.