Money - math word problems - page 17 of 100
Number of problems found: 1982
- Leo bought
Leo bought 4 T-shirts and 2 pants of pants for Pho 3000. If the T-shirts cost 300 each, find the cost of each pair of pants
- Patsy
Patsy makes pillows. She needs 232 inches of trim for the edging. Trim costs $5.50 for a 3-yard spool or $1.10 per foot. What is the least amount Patsy can spend to get the trim she needs? Explain your reasoning.
- A boy 4
A boy used 2/3 of his weekly savings to buy a textbook. Suppose he realized that he has ¢10 left. How much was the weekly savings?
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil?
- Sales 18
Sales in March decreased by 8% compared to February sales. If March sales reached P18,400., how much were the February sales?
- Regular price 2
A clothing store advertises sales, "20% off regular price ". What will be the selling price of a dress if the original price is P820.?
- Stock 5
The stock dropped by 35% to P130.00. What was the trading price before the drop?
- Pesos
What amount increased by 20% will equal P60?
- Tables and chairs
The cost of 4 tables and 3 chairs is $225, and 3 tables and 4 chairs cost $195. Find the cost of 2 chairs and 1 table.
- An inheritance
An inheritance of P1,500,000 will be divided in the following manner: Rene 2/5, Maria 2/5, and Martha 1/5. Find the amount each heir will inherit.
- £4.20
£4.20 per 100g; what would 0.118 kg equal?
- A merchant
A merchant sold an item for P8520.00 making a profit equal to 1/6 of his selling price. What was the amount of his profit?
- Account balance
Matt's checking account balance was $345. Matt withdrew $160 three times. What is the current balance?
- A butter 2
Find the present price of butter if it is now 5/7 higher than its former price of P 14.00 per gram.
- The cost 11
The cost of 5 kg of sugar is 137 1/2 ruppies. What is the cost of 1 kg of sugar?
- The total 2
The total price of a car is $17,050 the selling price is $16500. What was the sale tax
- In 2001
In 2001, a rare baseball card was worth $11.00. This year the card is worth $8.00. What percent of the value of the card has been lost?
- There 28
There are 100 cents in a dollar. What percent of a dollar is $0.15?
- The cost 10
The cost of 7 2/3 meters of cloth is 12 3/4 USD. Find the cost per meter.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.