Birthday party
The mother bought 6 3/4 kg of hotdogs and 5 1/3 dozen bread rolls for her youngest son's birthday party. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
Correct answer:
![](/img/71/influenza_1.jpg)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Pinwheels 13751
Mom bought desserts for her birthday party. The pinwheel cost CZK 14, and the Indian women CZK 11. She paid 201 crowns for 15 desserts. How many pinwheels did she buy, and how many Indians?
- Birthday
The mother bought 21 desserts on the occasion of Mirka's birthday. One tip was 9 CZK, and the kremlin cost 12 CZK. For all desserts, she paid 213 CZK. How many kremlins and how many tips did mums buy?
- The bun
The bun costs CZK 2, and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls, and paid CZK 65. how many rolls did she buy, and how many rolls?
- Purchase 2912
Mom bought in the store 3 kg of sugar for Sk 19.50, two milk for Sk 13.10, bread for Sk 17.60, 20 eggs for Sk 2.55, salami for Sk 138.75, and oranges for Sk 42.80. She had 728.35 SK in her wallet before the purchase. How many crowns did she have left afte
- Tomatoes 12781
In the store, Janko bought 300g of ham, 5 rolls, 1.5kg of tomatoes, and 2l of milk. Unit prices are listed in the table - ham 6.50e/kg rolls 0.06e/pc tomatoes 3.4e/kg milk 0.95e/l. How much did Jeniček pay for the purchase?
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?