Leyan

Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63.
How much money did Leyan spend on tomatoes?

Correct answer:

t =  4 15 = 21/5 USD

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







Tips for related online calculators
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Do you want to convert time units like minutes to seconds?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions: