You buy
You buy two soft drinks and 24 toffees at the tuck shop. One soft drink costs six times as much as one toffee, so your total purchase cost is R54. Determine the cost of one toffee.
Correct answer:
Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- A shop 6
A shop sells cool drinks at R10 (Indian rupees) each, excluding 15% VAT. What is the price of the cool Drink, including VAT? - A pack
A pack of 8 sports drinks costs $5. How much would it cost to buy 72 sports drinks? - In EUROPE
In EUROPE, you can buy a train ticket for €24 a day and have unlimited travel with it 1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost? 2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs? - Drinks
In a country, 65% of people drink coffee, 50% drink tea, and 25% drink both. What is the probability that a person chosen at random will drink neither tea nor coffee?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple - To improper fraction
Change the mixed number to an improper fraction: a) 1 2/15 b) -2 15/17 - Chocolate 7121
Setters Janko and Danko argued. She ate twice as much chocolate as I did! Janka shouted at her sister. "So what, yesterday you ate mine and your Horalka!" answered Danka. How many more sweets did Janka eat if the whole chocolate was 600 grams and Horalka