Unit rate 2

Which is a lower price per pound? Four pounds for $1.40 or three pounds for $1.207. show each as a unit rate.

Correct answer:

r1 =  0.35 USD/lb
r2 =  0.4 USD/lb

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







Tips for related online calculators
Tip: Our Density units converter will help you convert density units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions: