Parcel 4
Send a parcel by messenger within city limits costs 60 cents for the first pound and 48 cents for each additional pound. What is the cost, in cents, of sending a parcel weighing p=4 pounds?
Correct answer:
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Additional 2941
If the amount for the last text messages in one month with the mobile operator MOBY exceeds 14 euros (it costs 50 cents), each additional text message costs 13 cents. a) From what time does the price of a text message become 13 cents? b) How much does it - Apple 30
Apple costs 0.98 per pound. How much will it cost to purchase 5.5 pounds of apples? - Expensive 1636
A pound of Idared apples costs 34 cents. How many euros does 7 kg of three times more expensive Jonagold apples cost? - Coffee 6
Coffee worth $1.05 per pound is mixed with coffee worth 85 cents per pound to obtain 20 pounds of a mixture worth 90 cents per pound. How many pounds of each type is used?
- Trevor
Trevor wishes to tile the floor of his bathroom. The bathroom is rectangular and is 4.2m long and 3.3m wide. The tiles are 30cm by 30cm. Calculate the cost to tile the floor if each tile costs 72 cents. - Land areas
Two land areas are 244 m². The first parcel is 40 m², less than twice the second one. What is the acreage of each parcel? - Unit rate 2
Which is a lower price per pound? Four pounds for $1.40 or three pounds for $1.207. show each as a unit rate.