Chewing gums
You will pay 20 CZK less for three than seven chewing gums. How much is one chewing gum, and how much does a 5 pcs package cost?
Correct answer:
![](/img/39/zubna-pasta_1.jpg)
Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Birthdate
Jane brought 30 lollipops and 24 chewing gum for their friends on her birthday. How many friends does she have if everyone receives the same number of lollipops and chewing gums? How much chewing gum and lollipops have any friends?
- Ten pupils
Ten pupils went to the store. Six pupils bought lollipops, and nine pupils bought chewing gum. How many pupils have bought both lollipops and chewing gums (if everyone bought something)?
- Chocolates 5764
Marek wanted to buy four chocolates but was short of 30 cents. So he bought three chocolates and chewing gum for twenty cents, and he still had 70 cents left. How much did the chocolate cost? How much did Marek have?
- One chewing
One chewing gum costs 44c. Mawis has R8. She wants to buy 20 chewing gum for her party. How more does she need to save?
- Apples
One kilogram of apples costs 25 CZK. Calculate how much you will pay for 700 g.
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Tiles
How much will you pay CZK for laying tiles in a square room with a diagonal of 8 m if 1 m² cost CZK 420?