Ten pupils
Ten pupils went to the store. Six pupils bought lollipops, and nine pupils bought chewing gum. How many pupils have bought both lollipops and chewing gums (if everyone bought something)?
Correct answer:
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Related math problems and questions:
- Birthdate
Jane brought 30 lollipops and 24 chewing gum for their friends on her birthday. How many friends does she have if everyone receives the same number of lollipops and chewing gums? How much chewing gum and lollipops have any friends? - Chewing gums
You will pay 20 CZK less for three than seven chewing gums. How much is one chewing gum, and how much does a 5 pcs package cost? - On Children's
On Children's Day, the organizers bought 252 chewing gums, 396 candies, and 108 lollipops. They want to make as many of the same packages as possible. Advise them what to put in each package and how many packages they can make this way. - Chocolates 5764
Marek wanted to buy four chocolates but was short of 30 cents. So he bought three chocolates and chewing gum for twenty cents, and he still had 70 cents left. How much did the chocolate cost? How much did Marek have?
- Ten boys
Ten boys chose to go to the supermarket. Six boys bought gum, and nine boys bought a lollipop. How many boys bought gum and a lollipop? - One chewing
One chewing gum costs 44c. Mawis has R8. She wants to buy 20 chewing gum for her party. How more does she need to save? - Charlie 2
Charlie has $10 1/2; she went to the store and bought a chap-stick for $1.75. How much money does she have now?