Sean Junkins
Sean Junkins works at X-Mobile. His pay is easily calculated using the expression 12h+8c, where h is the number of hours he works and c represents the number of phones he sells. Would Sean Junkins make more money if he worked 37 hours and sold three cell phones or 31 hours and sold 13 cell phones?
Correct answer:
![](/img/53/mince.jpg)
Showing 1 comment:
Taran
Use the expression to work out his daily earnings if he works 4 hour at rate of £9 per hour
Tips for related online calculators
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Car rent 2
The cost (c), in dollars, charged by a car rental agency is calculated using the equation c = 12 +0.29m, where m represents the distance traveled in miles. Calculate the distance traveled for the cost of $56. 37.
- Commission 2
Mr. Gomez sells used cell phones. His commission for every cellphone sold is 20%. If his total sales are Php 33850, how much is his commission? Please, please, please show your solution.
- Mac worked
Mac worked for 8 hours and earned 897.6 pesos. How much will he earn if he works for 6.5 hours a day for a week?
- Telco company
The upstairs communications company offers customers a special long-distance calling rate that includes a $0.10 per minute charge. Which of the following represents this fee schedule, where m represents the number of minutes and c is the call's overall co
- Commission
Daniel works at a nearby electronics store. He makes a commission of 15% percent on everything he sells. If he sells a laptop for 293.00$, how much money does Daniel make in commission?
- Calculated 81804
Mr. Hovorka pays a monthly flat rate of CZK 100 plus CZK 0.90 for each started minute of the call for his mobile phone. He calculated that each minute of the call last month cost him CZK 2.15. How many minutes was he on the phone?
- Mr. John
Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold for 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150 fo