System of equations - practice problems - page 6 of 103
Number of problems found: 2050
- Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears, and five bananas, which in total cost £3.73. (i) I bought twenty-one apples, no oranges, eight pears, and fifteen bananas, which in total cost £7.57. (i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pear
- Peter 16
Peter travels to his uncle's home, 30 km away from his place. He cycles for 2/3 of the journey before the cycle develops a mechanical problem, and he has to push it for the rest of the journey. If he is cycling 10 km per hour faster than his walking speed
- I have 2
I have $907 to pay 13 people. Five people will receive half of what the other 8 people will receive. How much will the payments to each person be?
- Belle
Belle is planning to buy a cake and a dress as a gift for Alice. The price of the cake is Php 40.00 more than half the price of the dress. The total cost of the cake and the dress is 670.00 Php. How much is the cake?
- Y-intercept
Find the y-intercept of the graph (-3,-3), (4,3), (8,3). The x-intercept is 1/2.
- Line in normal form
Try to find the equation of a line given two points in the form Ax+By=C. passes through the points: (2,1) and (-2,2)
- Tadeo
Tadeo volunteered at the library 6 times as many hours over the weekend as Dylan. Together, they volunteered a total of 14 hours. How many hours did each person volunteer over the weekend? Write a system of equations that represents the situation. Let x r
- Kevin 4
Kevin is 4 years older than Margaret. Next year Kevin will be 2 times as old as Margaret. How old is Kevin?
- Temperature - linear function
In the morning, at 08:00 hours, the temperature was -8°C, and in the afternoon, at 16:00 hours, the temperature was 24°C. Assuming that the temperature changes steadily, what was the temperature at 1300 hours, and what was the time when the temperature wa
- Suppose 10
Suppose 4+7i is a solution of 5z²+Az+B=0, where A, B∈R. Find A and B.
- Nickels and dimes
Bob has a handful of nickels and dimes worth $2.45. How many dimes are there if there are 4 more nickels than dimes? Hint: A nickel is worth 5 cents, and a dime is worth 10 cents. So, one dime is worth the same as two nickels.
- Jackie 2
Jackie bought an equal number of tulip bulbs and daffodil bulbs. Along the length of her garden, Jackie planted 6 daffodil bulbs and 3 tulip bulbs per foot. She has 5 daffodil bulbs and 29 tulip bulbs remaining to plant elsewhere. How long is Jackie's gar
- Heads and legs 2
There are a number of unspecified numbers of cows and hens in a den. If there are a total of 30 heads and 80 legs in the den, find the number of cows and hens in the den.
- The sum 39
The sum of the first six terms of the arithmetic sequence is 72, and the second term is seven times the fifth term. Find the first term and the AP difference.
- The sum 38
The sum of two decimal numbers is four. Their difference is one. What are the numbers?
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil?
- Tables and chairs
The cost of 4 tables and 3 chairs is $225, and 3 tables and 4 chairs cost $195. Find the cost of 2 chairs and 1 table.
- The sum 35
The sum of the two numbers is -20. One number is 3 more than the other one. Find the numbers.
- Rupees
Seventy coins of rs 10 and rs 50 are kept in a purse. Suppose the total value of the money in the purse is RS.1900. find the number of each type of coin.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.