Maths practice for 10 year olds - page 5 of 57
Number of problems found: 1139
- Manny
Manny had 3 birthday cookie pies to share with his 24 classmates and his teacher, Mr. Keith. If each of the cookie pies were cut into 10 slices and Manny, his classmates, and Mr. Keith all had 1 piece, how many slices would be left?
- Steven
Steven is cutting construction paper into rectangles for a project. He needs to cut one 9 inches × 14 1/3 inches rectangle. He needs to cut another rectangle that is 10 1/2 inches by 10 1/3 inches. How many total square inches of construction paper does S
- Five dollars
$5 for 4 pounds of apples, and how much is it for just 1 pound of apple?
- A food
A food delivery uses the following amounts of diesel over a month: 35.5 liters in week 1, 42.9 liters in week 2, 86.9 liters in week 3, and 66.2 liters in week 4 . (a) How many liters have been used? (b) If diesel costs £1.35 per liter, how much would fue
- Negative integer
What will be the sign of the product if you multiply eight negative integers with one positive integer?
- The present
The present temperature is 32°. After some time, it will be increased by + 5° What will be the temperature then?
- Walker
If you walk at an average speed of 4km/h, how many kilometers can you walk in 2 hours?
- Garden 39
Elina's garden has 5 sides. Each side is 8 m long. How many meters of fencing material does she need around the garden?
- Dividend, divisor and quotient
Hiba got the answer of 72 after dividing two numbers. If the divisor was 14, what was the dividend?
- Lilliana
Lilliana wrote a number. She gave the following clues to her number: The digit in the tenths place is 4 The digit in the one's place is 8 The digit in the thousands place is 9 The digit in the hundreds place is 2 Find Lilliana's number.
- Lauren 2
Lauren bought a package of 15 chocolate cookies. Each cookie weighed 0.7 ounces. How much did the 15 cookies weigh altogether?
- Eggs 4
The cost of a half dozen eggs is 45.00. How much does a piece of egg cost?
- A sticky
A sticky note shaped like a rectangle has an area of 72 square centimeters. It has a width of 8 centimeters. How long is the sticky note?
- Add time:
5:20
Add time: 5:20 + 6 hours
- The product 13
The product of two numbers is 48, and one of the numbers is 12. Find the other number.
- An enterprise
An enterprise bought eight units of photocopiers for Php 25,655.50 each, a table for Php 12,340.75, a chair for Php 6,489.25, and an adding machine for Php 5,250.95. Find the total amount of the purchases. Division & multiplication are the operations to b
- The price 5
The price of a visit to the dentist is calculated according to the formula 50+100n, where n is the number of cavities the dentist finds. On your last visit to the dentist, 2 cavities were found. What was the cost of your visit?
- Part time job
Sue has a part-time job, and the hourly pay is £7.50 per hour. How much does she earn if she works 8.5 hours one week?
- Jimmy 3
Jimmy says 2 x 2.3 = 46 Tamara says 2 x 2.3 = 4.6 Who is right? And why? Explain your answer in sentence form.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.