Notebooks 8651
I need to buy exercise books and covers. One notebook costs CZK 12, and one cover costs CZK 3. I have one fifty crown and one twenty crown. How many notebooks and covers can I buy for it? Come up with more options.
Correct answer:
![](/img/51/zosity.jpg)
Tips for related online calculators
Do you solve Diofant problems and are looking for a calculator of Diofant integer equations?
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Fifty-crown 2627
A notebook costs CZK m, and a pencil costs the same. The ruler costs CZK n. The brush costs CZK 6. Jirka bought 3 notebooks, 2 pencils, a ruler, and a brush. He paid with a fifty-crown note. How much did he get back?
- Identical 7525
Zdeněk bought seven notebooks, and Pavel bought nine identical notebooks. Pavel paid 8 CZK more than Zdeněk. How many crowns did one notebook cost?
- Martha 5
Martha wants to buy a notebook for 18.75 and a ballpen for 28.75. She had only 19.85. How much more does she need?
- Notebooks 7347
A notebook costs euros, a pencil c euros, and a ruler costs as much as a notebook and a pencil together. How much do you pay for three notebooks, seven pencils, and two rulers?
- Coffee
One kilogram of cheaper coffee costs CZK 150, and one kilogram of more expensive coffee costs CZK 200. We have to prepare a mixture of 35 kg of coffee for 180 CZK. How do we prepare the mixture (how many of which kind of coffee do we need)?
- Younis
Younis has $ 4.72. He uses some of the money to buy a notebook that costs $ 1.30. How much money does he have left?
- One chewing
One chewing gum costs 44c. Mawis has R8. She wants to buy 20 chewing gum for her party. How more does she need to save?