Bottles
The must is sold in 5-liter and 2-liter bottles. Mr. Kucera bought a total of 216 liters in 60 bottles. How many liters did Mr. Kucera buy in five-liter bottles?
Correct answer:
Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Bottles 31621
We filled 90 liters of must into bottles, some with a volume of 1 liter and some with a volume of 1.5 liters. Thus, we have a total of 70 bottles of must. How many bottles of each species did we fill? - Concentrate 18043
Fruit juice concentrate is sold in two-liter bottles. It is diluted with water in a ratio of 1:9. a) determine how to prepare 5 liters of fruit drink from concentrate and water. b) How many liters of fruit drink can be prepared from a full bottle of fruit - Fresh juice
The seller offers fresh-squeezed juice, which the customer either pours into his own containers or sells in liter plastic bottles, which the customer buys from him. A liter of juice costs 40 CZK more than a bottle. There is no charge for turning the juice - Math:
Math: solve each problem. 1. for the school's intramurals, a group of students prepared 23 1/2 liters of lemonade to sell. They had 3 5/8 liters left over. How many liters of lemonade were sold? 2. My mother bought 3 3/4 kg of beef, 23/5 kg of pork, and 5
- Calcium and citality
The daily dose of calcium was obtained using 0.75 liters of milk and 60 grams of cheese. a/ In the morning, I drank half a liter of milk. How much cheese must I eat to consume a daily dose of calcium? b/ I ate 50 grams of cheese. How much milk must I drin - Five-eighth 61644
The glass can hold five-eighth liters of water. How many glasses would we fill with two five-liter bottles? - Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag costs CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?