A candle
A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. Today, the shop sells 28 candles and makes $400.
a. Write a system of linear equations that represents the situation.
b. Solve the system to answer the questions: How many candles did the shop sell today? How many unscented candles did the shop sell today?
a. Write a system of linear equations that represents the situation.
b. Solve the system to answer the questions: How many candles did the shop sell today? How many unscented candles did the shop sell today?
Correct answer:
![](/img/42/candles.jpg)
Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Wax candles
A company makes wax candles in the shape of a cylinder. Each candle has a diameter of 4 inches and a height of 7 inches. If the company used 7561.12 in³ of wax, how many candles did it make? Use 3.14, and do not round your answer.
- Tadeo
Tadeo volunteered at the library 6 times as many hours over the weekend as Dylan. Together, they volunteered a total of 14 hours. How many hours did each person volunteer over the weekend? Write a system of equations that represents the situation. Let x r
- Annie
Annie had a few cents in her wallet. She bought three buns for 9 cents. Now she has 53 cents in the wallet. How many cents previously Annie had in the wallet?
- Tickets 4
Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?
- Encyclopedias 83005
The seller sells books for 20 euros and encyclopedias for 50 euros. How many books and encyclopedias did he sell if he sold 121 books? He won €8,000 for both types.
- Shopping trips
Luke bought some fresh produce. He picked up two oranges and three bananas. The cost of Luke's shopping was $18. Georgia also went to the same shop and bought five oranges and seven bananas. The cost of Georgia's shopping was $44. Write and solve a system
- The Chemistry test
The Chemistry test contained eight questions, each with 3 points. Peter scored 21 points. How many percent did Peter write a test?