Traditional 5892
The traditional Easter fair occurs yearly in the open-air museum in Rožnov pod Radhoštěm. At the stand, Marek discovered that half a frgal (cake) is 42 crowns cheaper than a whole frgál. How much does the whole frgal cost?
Correct answer:
![](/img/92/kolac_3.jpg)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Quarter 83940
Half a cake costs 7€ more than a quarter of a cake. How much does a cake cost? Thank you
- Children's 8212
The family paid (2 adults and three children) in the museum, and the children spent half the adult entrance fee. How much does the children's entrance fee to the museum cost if Dad paid CZK 315.)
- Cake 9
1/3 of a cake costs 3$ and 50 cents. Then how much does the whole cake cost?
- Belle
Belle is planning to buy a cake and a dress as a gift for Alice. The price of the cake is Php 40.00 more than half the price of the dress. The total cost of the cake and the dress is 670.00 Php. How much is the cake?
- Supermarket 44131
The supermarket reduced the price of the mathematics textbook by CZK 32. So now, 4 textbooks are CZK 8 cheaper than 3 textbooks purchased at the original price. Calculate how many CZK crowns one textbook costs before the discount. How many crowns does a t
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Similar 2810
Seven similar books are € 52 cheaper than 11 similar books. How much does one book cost?