Apples investment
The merchant bought a certain amount of apples and paid one denarius for every seven apples. The next day he sold all the apples for one denarius for five pieces and earned 12 denarii. How many apples did he originally buy, and how many did he have to invest in this business?
Correct answer:
![](/img/11/jablka.jpg)
Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Pucks
The coach went to buy balls and pucks for his charges. He paid CZK 1,464 for 21 balls and 30 pucks. But then he found out that this amount would not be enough for him, so he bought nine balls and ten pucks for 536 CZK the next day. How much did one ball c
- Katy bought
Katy bought 4/5 kg of oranges, 2 1/2 kg of bananas, and 1 1/2 kg of apples every day. How many kilograms of fruit did she buy each day?
- Pigs
A buyer said, "I want to buy 100 pigs for 100 denarii. An adult pig costs ten denarii, a sow five denarii, and two little piglets are worth one denarius. " How many pigs, cows, and piglets could he buy for exactly 100 denarii?
- The recommended
The recommended price of the novel "Laughing Sun" is 285 SKK. The bookseller bought 60 pieces of the novel at the wholesale store and paid 82% of the recommended price (18% is his profit for selling books). He sold 55 pieces of the novel and sold the rema
- The bun
The bun costs CZK 2, and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls, and paid CZK 65. how many rolls did she buy, and how many rolls?
- Manufacturer 6981
The hotelier wanted to equip the dining room with new chairs. He chose the type of chair in the catalog. Only when placing an order did he learn from the manufacturer that they offered every fourth chair at half price as part of the discount offer and tha
- Farm summerjob
The company employed a student on the farm for the entire month of June (including weekends). They paid him € 16 for one day and an all-day meal. If he did not work any day, he paid € 6 for food. How many days did the student work when he earned € 348 in