Candies 2597
Two bars and one candy cost 24 CZK.
Two candies and one bar cost CZK 27.
How much does candy cost?
Two candies and one bar cost CZK 27.
How much does candy cost?
Correct answer:
![](/img/97/bonbons_4.jpg)
Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
Do you solve Diofant problems and are looking for a calculator of Diofant integer equations?
Do you solve Diofant problems and are looking for a calculator of Diofant integer equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Related math problems and questions:
- Sofia
Sofia has 6 candy bars. She gives her friend 4/5 of a candy bar and eats 2 1/9 candy bars. About how many candy bars does Sofia have left?
- Sharing chocolate
Frederica and her friends share six chocolate bars. They *each* get 0.75 of a chocolate bar. How many friends did Fredericca share the chocolate bar with?
- I sold
I sold 552 candy bars on Saturday and 487 candy bars on Sunday. Thus, I sold 552 more candies on Saturday than on Sunday.
- Kyle bought
Kyle bought x candy bars. He paid $0.89, including tax, per candy bar. He gave the cashier $10 and received $3.77 in change. How many pencils did Kyle purchase?
- Chocolates 72154
Adam and Andrej bought sweets. Adam paid € 2.9 for three chocolates and 2 bars, and Andrej paid € 4 for four chocolates and 3 bars. How much did the chocolate cost, and how much did the bar cost?
- Chocolate 83581
The candy store sold two types of chocolate candies. Red for 8 Sk and blue for 6 Sk. We bought 20 candies for 136 CZK. How many candies are blue and how many red? We have red candies: We have blue candies:
- Candies
There are two types of candies in the store 20 CZK/kg and 80 CZK/kg. How much will a mixed cost if we mix 22kg cheaper and 4kg more expensive candies?