Casey
Casey bought a 15.4-pound turkey and an 11.6-pound ham for Thanksgiving and paid $38.51. Her friend Jane bought a 10.2-pound turkey and a 7.3-pound ham from the same store and paid $24.84. Find the cost per pound of turkey and the cost per pound of ham.
Correct answer:
![](/img/71/ham.jpg)
Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Sharpeners 4318
Pavel bought three pencils and a sharpener in a stationery store and paid 29 CZK. Jane ordered two pencils and two sharpeners, and her purchase price was CZK 46. How much cheaper is a pencil than a sharpener?
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
- Tomatoes 12781
In the store, Janko bought 300g of ham, 5 rolls, 1.5kg of tomatoes, and 2l of milk. Unit prices are listed in the table - ham 6.50e/kg rolls 0.06e/pc tomatoes 3.4e/kg milk 0.95e/l. How much did Jeniček pay for the purchase?
- Discounted 17463
Grandma bought a new apron before Christmas. After Christmas, the store discounted the apron by 46%, so Grandma bought two more of the same apron. In total, she paid 540 crowns for all 3 pieces. How many crowns did the apron cost before Christmas, and how
- Purchase 2912
Mom bought in the store 3 kg of sugar for Sk 19.50, two milk for Sk 13.10, bread for Sk 17.60, 20 eggs for Sk 2.55, salami for Sk 138.75, and oranges for Sk 42.80. She had 728.35 SK in her wallet before the purchase. How many crowns did she have left afte
- Pinwheels 13751
Mom bought desserts for her birthday party. The pinwheel cost CZK 14, and the Indian women CZK 11. She paid 201 crowns for 15 desserts. How many pinwheels did she buy, and how many Indians?
- Alica
Alica went to the market and bought two sacks of 50 kilograms of rice, which cost P2,200.50 per sack. She wants to sell it in her grocery store at P48.50 per kilo. How much is her profit?