Maths practice for 14 year olds - page 25 of 316
Number of problems found: 6318
- Heads and legs 2
There are a number of unspecified numbers of cows and hens in a den. If there are a total of 30 heads and 80 legs in the den, find the number of cows and hens in the den.
- The temperature 39
The temperature outside is currently 10 degrees, dropping at an average rate of 2 degrees per hour. If the temperature continues to drop at this rate, what will the temperature be in 7 hours?
- Flat internet program
Under her cell phone plan, Sarah pays a flat cost of $69 per month and $4 per gigabyte. She wants to keep her bill at $83.80 per month. Write and solve an equation that can be used to determine the number of gigabytes of data Sarah can use while staying w
- A wholesale
A wholesale dealer purchased an item from a manufacturer for P2400 less 25% and 25% and sold the same item for P1620. Find the profit and the percent of the profit on cost.
- Jimmy 2
Jimmy spent 3/4 of his money on a slice of pizza and 1/2 of the remainder on drinks. After paying for the slice of pizza and drinks, he had P 24 left. How much money did Jimmy have at the beginning?
- Simple interest 5
At what simple interest rate should Renel invest his P45,000 so that it earns P5,500 in 1 year and 5 months?
- Opposite or reciprocal
How is 4 related to 4³? ...
- Peter 13
Peter and Paul finished the first round of orders in 3 hours and 15 minutes. Peter, however, works a lot faster than Paul does; Peter is 2 and a half times as fast as Paul. For the second day of shipping orders, peter is unavailable; paul will have to do
- A stock
A stock of food is enough to feed 50 people for 14 days. How many days will the food last if 20 more people are added?
- Special sale
At a special sale, an article is sold at $32, which is 20% below the original cost. What did the article cost?
- A college
A college student operated a small business in his home selling greeting cards and other school supplies. During the month of December, his sales amounted to P2105.00, his purchases to P1450.00, and his expenses to P287.00.if his inventory at the end of t
- Transformer 3
A 200/115 V transformer has an LV (Low voltage) side resistance of 0.06 Ohm. What is the resistance referred to HV side (high voltage)?
- Patsy
Patsy makes pillows. She needs 232 inches of trim for the edging. Trim costs $5.50 for a 3-yard spool or $1.10 per foot. What is the least amount Patsy can spend to get the trim she needs? Explain your reasoning.
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil?
- Sales 18
Sales in March decreased by 8% compared to February sales. If March sales reached P18,400., how much were the February sales?
- Regular price 2
A clothing store advertises sales, "20% off regular price ". What will be the selling price of a dress if the original price is P820.?
- Enrollment 2
Enrollment in the evening college program increased from 580 last year to 620 students this year. What was the rate of increase? Please round off your answer to two decimal places.
- Stock 5
The stock dropped by 35% to P130.00. What was the trading price before the drop?
- What is 23
What is 460 increased by 15%?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.