Division practice problems - page 15 of 93
Number of problems found: 1860
- Convert 6
Convert to a decimal 15/100.
- Smoothies
Kristin is making strawberry smoothies. She has 5 cups of yogurt; it takes 3/4 of a cup to make one smoothie. How many smoothies can she make? Write a number sentence that describes this situation. Then, draw a model to demonstrate your understanding.
- Unit price
A 4-ounce bottle of soap costs $1.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Division decimals
When 40.6 is divided by 2, what is the result?
- Whole part
35/16 = 2.1875. What is the whole number of this decimal?
- Kilograms 84201
60 kg of fruit were divided into the KOP store and the FRESH store in a ratio of 2:3. How many kilograms did the FRESH store receive?
- Multiplying 84192
What do we get by multiplying the absolute value by the number -0.7 and the reciprocal of the number by the number 10?
- Factorization 84100
Write how many twos are in the prime factorization of the number 2024.
- Figurines 84041
How many figurines will a potter make from 14 1/6 kg of clay if he needs 1 5/12 kilograms of clay for one figurine?
- More 83984
10 is 2x more than?
- That: 83969
Find x such that: a) 2 : 5 = 8 : x b) x : 28 = 4 : 7
- Number split
Divide 36 in the ratio of 4:5.
- Goods 83898
How much did the goods cost if 2/3 of them cost 450 euros?
- Withholding 83850
An employee receives a net salary of 5000 after a 15% withholding tax. What was the gross salary?
- 40cmx60cm 83619
The stand on which the posters are stuck has the shape of a cone. It is 2.4m tall. The side of the cone is 2.5 m long. How many 40cmx60cm posters can be stuck on the stand so they do not overlap?
- A lottery
In a lottery, a person chooses four different natural numbers at random from 1 to 10, and if these four numbers match the four numbers already fixed by the lottery committee, he wins the prize. What is the probability of winning the prize in the game? (Th
- Purchase - owners
The house is divided between the owners in shares of 1/8, 1/12, 1/6, 1/8, 1/4, and 1/4. Except for one with a 1/4 share, they decide to sell their shares. How will he divide the purchase price of CZK 12960000?
- Seven 83500
One and a half hens laid one and a half eggs in a day and a half. How much will six hens lay in seven days?
- Travelers 83488
Travelers made 2/5 km of journey per day. How long did it take her to cover the distance of 2.4 km?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.