Rana bought
Rana bought 30 liters of gasoline for 575 l per liter. She also bought 3 kg of motor oil for 9.750 l. Find the total amount of money Rana paid in one step only.
Correct answer:
Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Substance 2791
Mom bought 4 meters of cloth for clothes. One meter of this substance costs 375 CZK. She also paid CZK 652 for sewing. Thus, the total price of the dress was CZK 652. - A car 7
A car driver filled with 12.5 liters of gasoline and paid PhP593.75. How much is a liter of gasoline? - A gasoline
A gasoline station sells 1,456 liters of regular gasoline in one day. If gasoline sells for PHP 57.50 a liter, what is the peso amount of regular gasoline sold? - Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Motor oil
Thirty liters of oil cost 28.80 Euros. How much cost a liter? - Strawberries - shop
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of straw - Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg, Jonathan, and how much Golden?