June bought
June bought 3 1/2 gallons of white paint at $17.50 per gallon and 1 3/4 gallons of blue paint at $19.00 per gallon.
What was her total cost?
What was her total cost?
Correct answer:
![](/img/74/painter_2.jpg)
Tips for related online calculators
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Insecticides
Manny used 5/6 gallons of insecticides to disinfect his poultry house. He used 1/4 gallon of water to dilute it. What was the total mixture?
- Bill paints
Bill paints murals. The table below recorded the total amount of white paint he used for his murals each month. In April, Bill used 2/3 of the amount housed in May. Fill in the amount of white paint BIll used in April in the table below. Month ; gallons o
- Cost price
Mrs. Ifeola bought ten baskets of carrots. By selling them for 450.00 per basket, she lost a total of 360.00. What was the cost price for the ten baskets?
- Latanya
Latanya plans to repaint some classroom bookcases. She has 5 3/5 gallons of paint. All bookcases are the same size, and each requires 1/2 gallon of paint. What is the maximum number of complete bookcases she can paint?
- Gross profit
Joseph sold the following quantities of kerosene in gallons: 3/4, 5/8, 7/8, and 9/10. How many gallons of kerosene did Joseph sell? How much was his gross profit if a gallon costs P28.00 and he sold it at P32.00?
- White paint
A painter needs 4 1/2 gallons of white paint. He has 1 1/4 gallons of white paint in his truck and another 3/6 gallons of white paint in a storage room. How many more gallons of white paint does the painter need?
- Honey
Ila collected the honey from 3 of her beehives. From the first hive, she collected 2/3 gallons of honey. The last two hives yielded 1/4 gallon each. After using some of the honey she collected for baking, Lila found that she only had 3/4 gallon of honey l